استفاده از بلاکچین برای خلق مجموعه داده‌های غیرمتمرکز

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on linkedin
با خلق یک شبکه غیر متمرکز که در آن هرکس بتواند با امنیت کامل، داده های خود را به اشتراک بگذارد و در عین حال کنترل و حریم خصوصی را حفظ کند، یک اقتصاد داده ای جدید رشد می ‌کند.

داده ها ارزش بالایی دارند، اما کسی آن را به اشتراک نمی ‌گذارد؛ چرا که همه از خارج شدن کنترل واهمه دارند. با خلق یک شبکه غیر متمرکز که در آن هرکس بتواند با امنیت کامل، داده های خود را به اشتراک بگذارد و در عین حال کنترل و حریم خصوصی را حفظ کند، یک اقتصاد داده ای جدید رشد می ‌کند. در همین راستا فناوری بلاکچین می ‌تواند برای حل مشکلاتی که هوش مصنوعی محدود و غیر متمرکز به وجود می ­آورد به خوبی مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف پروژه‌ های مبتنی بر هوش مصنوعی، فناوری بلاکچین شبکه‌ های شفاف و غیرمتمرکز ایجاد می ‌کند که هرکس از هرجای دنیا می ‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. در حالی که فناوری بلاکچین دفترکلی است که به رمز ارز‌هایی مانند بیت کوین نیرو می ‌دهد. شبکه‌ های بلاکچین در حال حاضر بر تعدادی از صنایع اعمال می ‌شوند تا تمرکز زدایی را رواج دهند. برای مثال، هدفSinguarlityNET  به طور مشخص تمرکز بر استفاده از فناوری بلاکچین است که به توسعه‌ هوش مصنوعی درآینده و خلق “هوش مصنوعی غیر متمرکز” کمک می ‌کند.

SingularityNET، بلاکچین و هوش مصنوعی را ترکیب می ‌کند تا یک هوش مصنوعی هوشمند‌تر و غیرمتمرکز ایجاد کند. به گفته عارف خان، معاون بازاریابیSingularityNET :«شبکه‌ های بلاکچین می ‌توانند مجموعه داده‌ های متنوعی را میزبانی کنند. با ایجاد APIی از APIهای بلاکچین، می ‌توان امکان ارتباط بین عامل‌ های هوش مصنوعی را فراهم آورد. در نتیجه می ‌توان الگوریتم‌ های متنوعی بر مجموعه‌ داده‌ های مختلف ارائه داد».

بلاکچین را یک لایه افقی وسیع در نظر بگیرید که همه ملل و اقوام و سرزمین‌ ها را پوشش می ‌دهد. همه به این لایه دسترسی دارند و می ‌توانند با انواع فناوری‌ ها تعامل داشته باشند. این دسترسی به افراد اجازه می ‌دهد تا مجموعه‌ داده‌ های متنوعی را آپلود کرده و با آن‌ ها کار کنند. برخلاف مجموعه داده‌ هایی که به صورت متمرکز کنترل می ‌شوند، مجموعه داده‌ ها در شبکه‌ های بلاکچین پشت یک فایروال نیستند یا توسط یک مرجع متمرکز کنترل نمی ‌گردند.

بر خلاف دستیارهای مجازی مانند سیری اپل و الکسای آمازون که به هیچ وجه نزدیک به هوش انسانی نیستند و نمی توانند برای خودشان فکر کنند، Hanson Robotics قصد دارد تا هوش ربات انسان نمای خود، سوفیا را بهبود بخشد. سوفیا خواهد توانست پاسخ سوالات را از سایر ارائه دهندگان هوش مصنوعی درخواست کند. این راه‌کاری بسیار منعطف‌تر است، چرا که سوفیا توسط یک نهاد مرکزی کنترل نمی ‌گردد. با استفاده از فناوری بلاکچین، توسعه‌دهندگان می ‌توانند به راحتی کد را به صورت خدماتی که سایر محصولات نیز به آن دسترسی دارند ارائه دهند و این می ‌تواند در بسیاری از موارد سودآور باشد. برای محصولی مانند سوفیا، این کار حوزه خدمات هوش مصنوعی را به گونه ای گسترش می ‌دهد که می ‌توان برای کمک به اعمالی مانند پاسخ به سوالات و درک موقعیت ها، بی‌درنگ به آن‌ها دست‌ یافت. بن گورتزل(Ben Goertzel)، دانشمند ارشد Hanson Robotics می ­گوید: «تیم SingularityNET همچنان در حال تولید یک هوش مصنوعی بسیار قدرتمند مانند OpenCog هستند که با سیستم AGI ادغام شده است. این ادغام به ربات هایی مانند سوفیا کمک می ‌کند تا دنیا را مانند انسان ها درک کنند». به گفته گورتزل، همچنن با قرار گرفتن خدمات بیشتر هوش مصنوعی بر روی شبکه های بلاکچین، این شبکه ها با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و هوش یکدیگر را بهبود می ­بخشند.

در آینده، این باعث افزایش شدید کاربردهای هوش مصنوعی در جهان خواهد شد. به علاوه، فروشگاه های بزرگ برای داده های به‌اشتراک گذاشته شده مانند Ocean Protocol اجازه می ‌دهند تا هرکس بتواند فروشگاهی را برای هر نوع داده راه‌اندازی کند. کاربران داده برای دسترسی به این منابع، رمزارز پرداخت خواهند کرد. فروشگاهی که بر Ocean Protocol ساخته می ‌شود اجازه می ‌دهد تا همه حضار به داده دسترسی داشته باشند و اطمینان حاصل می ‌کند که هیچ بازیگر مرکزی نمی ‌تواند داده ها را کنترل کرده یا از آن سوءاستفاده نماید.

بروس پان (Bruce Pon) بنیانگذار Ocean Protocol می ‌گوید: «هدف کلی این پروژه ی تمرکز زدایی، دسترسی به داده و حصول اطمینان از عدم تولید مجموعه داده های ضعیف است. کسب و کارها می ‌توانند داده های خود را به دارایی های سودآور تبدیل کنند. آن ها همچنین می ‌توانند داده ای را خریداری کنند که تا کنون در دسترس نبوده است و با گوگل و آمازون و فیس‌بوک رقابت کنند. و از آن‌جا که شبکه Ocean Protocol داده هایی با منشا شفاف پاداش می ‌دهد، قدرت به منبع داده بازگردانده می ‌شود، که در اکثر موارد یک شخص است».

هرچند که مبحث ادغام بلاکچین و هوش مصنوعی هنوز بحث جدید و داغی می ­باشد، اما چالش واقعی پیش رو در به کارگیری هوش مصنوعی غیرمتمرکز، فهماندن این مساله به مردم است که داده های آن ها در حال حاضر چطور استفاده می ‌شود. این درحالی است که تیم کوک (Tim Cook) مدیر عامل اپل اعلام کرد که مردم نمی ‌دانند داده هایشان چطور به شکل اسلحه ای علیه شان مورد استفاده قرار می ‌گیرد. اجازه به دیگران برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی فروش داده به کسب و کارها، نمونه­ ای از استفاده ی داده ها علیه خودمان است.

بلاکچین به ما این امکان را می ‌دهد تا با رمزنگاری از داده ها حفاظت و به نحوی از آن‌ها استفاده کنیم که صلاح می ‌دانیم. همچنین به ما اجازه می ‌دهد تا در صورت تمایل، بدون این که اطلاعاتمان افشا شوند، به طور شخصی از داده ها کسب درآمد کنیم. این چیزی است که فهم آن برای مبارزه با الگوریتم های کوته‌بینانه و ایجاد مجموعه داده‌های متنوع غیرمتمرکز در آینده اهمیت دارد.

منبع: finmag.ir و insidebigdata.com

شـرکـت مهنـدسـی
صنایع یاس ارغوانی

 آدرس: تهران خیابان پاسداران، خیابان گلستان ششم، پلاک 53، ساختمان اداری بانک ملت طبقه چهارم

تلفن: 27318001-021    

نمابر: 225701932-021