هوش مصنوعی
تاثیر هوش مصنوعی بر بازاریابی دیجیتال
دی 20, 1399
هوش مصنوعی داده های عظیم
نقش کلان‌ داده‌ در بازاریابی دیجیتال
دی 20, 1399
AI

امروزه هوش مصنوعی، کاملاً متمرکز است و محدود به مالکیت یک نهاد واحد مانند Facebook یا گوگل می­باشد. هر نوع هوش دستگاهی که امروز ما را احاطه کرده است، هوش مصنوعی محدود (Narrow AI) است. دستیارGoogle ، Google Translate و سایر ابزارهای پردازش زبان طبیعی نمونه هایی از هوش مصنوعی محدود هستند. برخی ممکن است تصور کنند که این ابزارها به دلیل توانایی تعامل با ما و پردازش زبان انسانی محدود نیستند، اما دلیل اینکه ما آن را هوش مصنوعی محدود می نامیم این است که این دستگاه­ها به هیچ وجه نزدیک به هوش انسان نیستند. آنها فاقد هوشیاری، آگاهی و هوش واقعی برای مطابقت با هوش انسانی هستند. به عبارت دیگر، آن­ها نمی توانند برای خودشان فکر کنند.

این دلیلی است که توضیح می­دهد چرا وقتی سؤالات انتزاعی راجع به مواردی مانند معنای زندگی یا چگونگی حل یک مشکل شخصی به Siri یا دستیار Google ارائه می دهیم، پاسخ­های مبهمی می­گیریم که غالباً منطقی نیستند، یا به مقالات اینترنتی موجود ارجاع داده می­شویم که به این سوالات می پردازند. از طرف دیگر، وقتی از Siri سؤال می­کنیم که هوای بیرون چطور است، پاسخ دقیقی می­گیریم. این به دلیل آن است که سوالی پرسیده­ایم که در محدوده اطلاعاتی است که برای آن طراحی شده­است.

ما به عنوان انسان، توانایی ارزیابی محیط اطراف خود، موجودات و واکنش های عاطفی به موقعیت­ها را داریم. هوش مصنوعی که وجود دارد، انعطاف پذیری مغز ما را ندارد که مانند انسان فکر کند. حتی اتومبیل های پیشرفته خودران نیز از چندین سیستم هوش مصنوعی محدود تشکیل شده­اند و با همه پیچیدگی­شان در این نوع دسته بندی قرار می­گیرند.

شرکت‌های بزرگ، اکنون در حال توسعه هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های انحصاری خود هستند. استفاده از دایره محدودی از داده‌ها به شدت توانایی هوش مصنوعی را پایین نگاه می‌دارد، اما شرکت‌ها از به اشتراک گذاشتن داده با رقبای خود واهمه دارند. یکی از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز هوش مصنوعی، در ارائه قدرت پردازشی برای خلق شناخت در ماشین‌ها است. اما منتقدان هوش مصنوعی امروزه نگرانند که بسیاری از پروژه‌های هوش مصنوعی به طور متمرکز کنترل می‌شوند که منجر به تولید هوش مصنوعی محدود می­شوند.

بر خلاف شناخت انسانی، هوش مصنوعی محدود آگاه نیست و توسط احساس تحریک نمی‌شود ولی در عوض، درون یک گستره از پیش‌تعیین شده فعالیت می‌کند، حتی اگر بسیار پیچیده‌تر از آن به نظر برسد. دستیارهای مجازی مانند سیری اپل و الکسای آمازون نمونه‌های دیگری از هوش مصنوعی محدود می­باشند. با وجود این که این سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با کاربران ارتباط برقرار کنند و به سوالات پاسخ دهند، این ماشین‌ها حتی نزدیک به داشتن هوشی مانند انسان نیستند. به گفته عارف خان، معاون بازاریابیSingularityNET، پروژه‌های هوش مصنوعی که به طور متمرکز توسط شرکت‌های بزرگ فناوری کنترل می‌شوند، منجر به خلق هوش مصنوعی محدود شده‌اند که می‌تواند برای آینده هوش مصنوعی خطرناک باشد.

بیایید تصور کنیم که فیس‌بوک تمایل به توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی دارد. مجموعه داده‌های بزرگ فیس‌بوک هیچ‌گاه در اختیار یک رقیب قرار نخواهند گرفت، چرا که صلاح فیس‌بوک این است که این اطلاعات را خصوصی نگه دارد و این اطلاعات در انحصار فیس بوک قرار دارند. در عوض، فیس‌بوک نیز هیچ گاه به مجموعه داده‌های رقبا دسترسی نخواهد داشت. به علاوه، مجموعه‌داده‌هایی که فیس‌بوک از آن‌ها استفاده می‌کند شامل اطلاعات خصوصی خواهد بود که به احتمال زیاد به سود خود آن‌ها برای افزایش ارزش سهامدار استفاده خواهند شد. در عین حال، اگر فیس‌بوک یک هوش مصنوعی با هدف غایی بهینه‌سازی ارزش سهامدار بسازد، الگوریتم‌های هوش مصنوعی فیس‌بوک رفتار کاربر را به سوی مشخصی سوق می‌دهند و دیدی تنگ از جامعه‌ای ارائه می‌دهند که توسط این الگوریتم‌ها نیرو می‌گیرد. برای مثال، ممکن است انسان­ها اخبار جعلی را به اشتراک بگذارند، و در نتیجه الگوریتم‌های فیس‌بوک افزایش این چنین محتوایی را گسترش دهند.

اگر شما فقط به مجموعه داده‌ها دسترسی داشته باشید و الگوریتم‌هایی که به ایجاد ارزش سهامدار از طریق کلیک بر روی تبلیغات گرایش دارند، چیزی که ایجاد می‌شود ممکن است به سود همه جامعه نباشد. برای مثال، در سال ۲۰۱۶ مایکروسافت یک بات توییتر مبتنی بر هوش مصنوعی به نام «تای» را به عنوان آزمایشی برای استنباط مباحثه‌ای عرضه کرد. مایکروسافت متوجه شد که هرچه کاربران بیشتری با تای صحبت می‌کردند، این بات هوشمندتر می‌شد و می آموخت که با انسان‌ها از طریق مکالمات خودمانی و سرزنده با انسان‌ها تعامل کند. متاسفانه، مکالمات با تای به خوبی پیش نرفت چرا که کاربران توییتر اظهارات نژادپرستانه را به این بات روانه کردند و تای که یک پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی بود و توسط مرجع مرکزی کنترل می‌شد، شروع به تکرار این اظهارات به سایر کاربران کرد. این یکی از نمونه‌های تاثیراتی است که هوش مصنوعی محدود و الگوریتم‌های ضعیف می‌توانند بر جامعه داشته باشند.

مساله انحصارطلبی داده­ها و متمرکز بودن هوش مصنوعی باعث به­وجود آمدن چالش های موجود در این حوزه می­شود که درواقع پیشرفتی برای بهبود جامعه ندارند. تا زمانی که همکاری مبنی بر به اشتراک گذاری دانش موجود در افراد، نهادها و یا ماشین­ها وجود نداشته باشد، همه چیز متمرکز می­باشد. آینده­ی هوش مصنوعی با توجه به میزان وزنی که برای همکاری قائل هستیم تعیین خواهد شد. هوش مصنوعی غیر متمرکز مسیر پیش روی دانشمندان است و آنچه که به عنوان هوش مصنوعی غیرمتمرکز مطرح می­شود، در واقع راهی برای گردآوری ایده­ها و مجموعه داده­های مختلف است که برای حل مجموعه ای از چالش­های پیچیده به کار برده می­شوند.

دیدگاه ها بسته شده است