self-fulfilling prophecy
پیش بینی خودمحقق شونده در یادگیری ماشین
بهمن 18, 1399
تجربه هوشمند بانکداری دیجیتال
بهمن 18, 1399

یکی از کلیدی ترین بخش های استراتژی بازاریابی، انتخاب بازار هدف است که شامل تجزیه و تحلیل و ارزیابی بخش های بازار می باشد. برای ارزیابی بخش­ های مختلف بازار عواملی از قبیل اندازه، رشد بازار، منابع و استراتژی­ های بازار مورد توجه قرار می گیرند. پس از ارزیابی بخش­ های مختلف بازار، سازمان می­تواند اقدام به تصمیم­گیری در مورد ورود به بخش­ های مورد نظر نماید. این اقدام، یعنی انتخاب یک یا چند قسمت از بازار برای ورود را “انتخاب بازار هدف” می گویند. مشخص نمودن بازار هدف به سازمان ها اجازه می ­دهد تا با متمرکز نمودن تلاش­ های بازاریابی در بازارهای هدف خاص در یک موقعیت منحصر به فرد جهت انطباق خدمات و محصولات با نیازهای مشتریان تلاش نمایند.

هر روز محصولات و خدمات متنوعی به بازار عرضه می ‌شود که هیچ کس از آن استفاده نمی کند. محصولات و خدماتی که برای ارائه دهندگان و سازندگان آن بسیار جالب به نظر می رسد، خیلی از اوقات مورد استقبال قرار نمی ‌گیرند. چرا این اتفاق می افتد؟ دلایل این موضوع، مختلف است. ولی یکی از دلایل اصلی آن این است که، آن ها شناخت درست، دقیق و عمیقی از بازار هدف شان ندارند و نیازها و اهداف بازار هدفشان را نمی ‌شناسند. حتی برخی تصور می ‌کنند که نیازها و اهداف بازار هدف را می شناسند ولی در واقع اینگونه نیست، زیرا پاسخ سوالاتی که در این زمینه کمک کننده می باشد را نمی دانند.

برخی از مهمترین سوالات کلیدی در این خصوص عبارتند از:

 • افرادی که در بازار هدفتان هستند، شب ها از فکر چه موضوعی خوابشان نمی ‌برد؟
 • آرزو و رویایشان چیست؟
 • این افراد از چه اتفاقی می ترسند و هراس دارند؟
 • آن ها از چه چیزی یا چه کسی عصبانی هستند؟
 • چه اتفاقات روزمره ای برایشان اتفاق می افتد که آن ها را کلافه می ‌کند؟
 • چه روندهای جدیدی در زندگی شخصی، حرفه ای یا کاری آن ها اخیراً به وجود آمده که باعث شده است ذهنشان مشغول شود؟
 • آیا در روش تصمیم گیری، یک شیوه منحصر به فردی دارند که مخصوص آن هاست؟ منطقی فکر می کنند یا احساسی؟ از دوستان، همکاران و … مشورت می گیرند و نظرخواهی می ‌کنند؟
 • آیا ادبیات و واژگان خاصی دارند؟ از عبارات، کلمات و اصطلاحات خاصی استفاده می ‌کنند؟
 • همین حالا چه سازمان و افراد دیگری به بازار هدف، محصولات و خدماتشان را می فروشند؟ و از چه تکنیک‌ هایی استفاده می ‌کنند؟
 • چه افراد و سازمان های دیگری، سعی کرده اند به همین افراد، محصولات و خدماتشان را بفروشند ولی موفق نشده اند؟ از تجربیات ناموفق آن ها چه درس هایی می شود گرفت؟

معیارهای انتخاب بازار هدف

انتخاب بازار هدف، در حقیقت شناسایی بخش هایی از بازار است که استراتژی­ های بازاریابی روی آن ها متمرکز خواهد شد. جهت نیل به این هدف، جذابیت­ های بخش های مختلف با در نظر گرفتن معیارهایی از قبیل اندازه بازار، نرخ رشد بازار، موقعیت رقبا، سازگاری با اهداف سازمان و … بررسی می شود.

اگرچه در انتخاب بازار هدف متغیرهای بسیاری دخیل هستند و اختلاف نظرهای زیادی بین صاحب ­نظران در انتخاب مهم­ ترین این متغیرها وجود دارد، اما در ذیل به اساسی ­ترین متغیرهایی که در انتخاب بازار هدف باید به آن ها توجه گردد، اشاره می ­شود.

بطور کلی از یک دیدگاه می توان اینطور بیان کرد که محور اصلی همه مباحث و متغیرهای مورد نظر، تنها بر یک اصل ساده، اما مهم  “بخش بندی” بازار می ‌چرخد.

تصور کنید، محصولی را تولید کرده ‌اید، صرف اینکه بگویید این محصول برای همه قابل استفاده است که کفایت نمی ‌کند. برای اینکه بتوانید فروش خوبی داشته باشید، باید مشخص کنید که مصرف‌ کننده‌ های محصول شما دقیقا چه گروهی هستند و چه ویژگی‌ هایی دارند. حالا اینکه کدام ویژگی‌ هایشان باید بررسی شود، خود دنیای بزرگی است که نیازمند تحلیل کسب و کارتان می باشد. برای اینکه بتوانید بازار هدف را به درستی تشخیص دهید، باید به سوالات زیر پاسخ دهید.

به عنوان مثال اگر کار شما فروش ماشین‌ های لوکس می باشد، حتما می ‌دانید که فقط بخش خاصی از جامعه آنقدری درآمد دارند که بتوانند‌ یکی از آن ماشین‌ های لوکس شما را بخرند. این افراد چه کسانی اند و کجا هستند؟ چه زمانی هوس خرید به سرشان می ‌زند؟ چه دلیلی آن ها را به خرید یک محصول وا می ‌دارد؟ این افراد بیشتر مشتری کدام رسانه‌ ها هستند؟ برای فهمیدن جواب این سوالات نیاز دارید مشتریانِ متناسب با کالای‌ خود را به وسیله‌ی تحلیل بازار کسب‌ و‌کارتان شناسایی کنید.

چند سوال که برای انتخاب موفقیت‌آمیز پایگاه مشتریان باید به آن ها پاسخ دهید:

 • مشتریان فعلی شما و مشتریان بالقوه‌ی شما چه کسانی هستند؟

برای اینکه بتوانید از صرفا “آدم‌ ها” به بخش ‌بندی دقیق‌ تری از مشتریان بالقوه‌ برسید باید پروفایلی از پایگاه مشتریان هدف خود درست کنید. تا جایی که امکان دارد اطلاعات بیشتر و جزئی ‌تری در این پروفایل اطلاعاتی وارد کنید. این کار به شما کمک می ‌کند مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه‌ی خود را بشناسید.

 • چه چیز به پایگاه مشتریان هدف شما انگیزه می ‌دهد؟

آنچه انگیزه‌ ی پایگاه خریداران هدف شما را تحریک می ‌کند چیست؟ محصولات و خدمات شما کدام نیازهای آن ها و در کدام مقطع از زندگی ‌شان را برطرف خواهد کرد؟ رخ دادن کدام شرایط بیرونی برای فروش محصولات‌ تان ضروری است؟ وقتی شرایط پیدایش آن نیاز فراهم باشد چطور می ‌توانید برای ارائه ‌ی محصول و خدمات ‌تان در کنار مشتریان بالقوه‌ ی خود حضور داشته باشید؟

 • روال خرید مشتریان شما چیست؟ تکراری، ثابت‌ یا‌ یک‌ مرتبه ‌ای‌؟

آیا خدمات دنباله‌ داری را به مشتری ارائه می ‌کنید؟ آیا برای دریافت پول خدماتی که ارائه می ‌کنید مدل بازگشت تکرارشونده ‌ای‌ دارید، مثلا ماهی‌ یک بار در ازای خدمات تلفن همراه‌ یا‌ یک نرم ‌افزار پول می ‌گیرید؟ آیا برنامه دارید که هر سال آخرین نسخه از محصول و خدمات خود را (مثلا نسخه‌ی ۱.۰ و بعد ۲.۰ و به همین منوال) به مشتریان هدف ‌تان بفروشید؟ آیا محصول شما از نوعی است که هر ۳۰ سال یک‌ بار کسی به آن نیاز پیدا می ‌کند؟

 • رشد مشتریان شما از کجا ناشی خواهد شد؟

اگر فکر می ‌کنید با فروش به دوست و آشنا درآمدتان در طول زمان روند فعلی را طی خواهد کرد، پیشنهاد می ‌کنم یک بار دیگر به این مسئله فکر کنید. بر حسب اینکه چه کسب ‌و‌کاری قرار است راه بیاندازید، به جریان ثابتی از ورود مشتریان جدید نیاز دارید و این ‌یعنی باید بفهمید از کجا می ‌توانید این مشتریان تازه را پیدا کنید. آیا قصد دارید برای دیده شدن بر ارجاعات مشتریان خود به دیگران تکیه کنید‌ یا قصد اجرای یک کمپین کامل بازاریابی را در سر می ‌پرورانید؟ جمعیت ناحیه ‌ی مرتبط با کسب ‌و‌کار شما چقدر است؟ آیا این میزان جمعیت می ‌تواند برای رشد کسب ‌و‌کارتان شما را حمایت کنند؟ اگر نه، برای دنبال کردن اهداف رشد خود به کجاها سر خواهید زد؟ آیا ممکن است‌ ایده‌ های کسب‌ و‌کار شما تنها برای آینده‌ ای‌ نزدیک خوب باشند و در گذر زمانی مثلا ۳ ساله، سوخت شوند؟

 • خودتان را چطور متمایز می ‌کنید؟

قصد دارید به کمک چه استراتژی رقابت کنید؟ رقابت بر سر کاهش هزینه‌ ها‌ یا رقابت بر سر ارزش بالاتر محصول‌ تان؟ شاید هم‌ به ترکیبی از این دو فکر می ‌کنید. حتی اگر یگانه کسب ‌و‌کار موجود در زمینه ‌ی محصول و خدمات فعلی ‌تان باشید، خیلی طول نمی ‌کشد که سروکله ‌ی رقیبی پیدا شود. در‌ یک اقتصاد آزاد، از‌ یک ‌ایده‌ ی خوب به سرعت کپی ‌برداری می ‌شود و این‌ یعنی در بازار و برای اولین ارائه‌ دهنده بودن همیشه رقابت وجود دارد. در هنگام رقابت باید بدانید که چه چیز شما را متمایز می ‌سازد و این تمایز چگونه به مشتریان شما ربط پیدا می ‌کند. آیا فکر کرده ‌اید که چطور قیمت ‌گذاری‌ تان را رقابتی ‌تر از فردی کنید که بعد از شما به سراغ این کسب‌ و‌کار خواهد آمد؟ آیا ارزش بالاتری را به مشتریان عرضه می ‌کنید؟ یا اینکه از هر دو مورد قبل برای به دست آوردن نتیجه‌ ای‌ بهتر بهره می ‌برید؟ بر اساس کالای خاص شما، بازار هدفی برای هر‌ یک از انتخاب‌ های بالا وجود خواهد داشت؛ این کار شماست که بازار خودتان را بشناسید و بفهمید چطور باید جای خود را در آن بیابید.

گام هایی برای شناخت بازار هدف

 • درک مشکلاتی که شما حل خواهید کرد.

نقطه‌ی شروع در تعریف بازار هدف برای محصولات خود، درک مشکلاتی است که شما حل خواهید کرد. زمانی که شما ایده‌ی خوبی داشتید و مطمئن بودید که با این ایده می ‌توانید آن مشکل را حل کنید شروع به کار کنید.
لیستی از کارهایی که می ‌توانید به صورت خوبی انجام دهید و مهارت هایی که دارید، تهیه کنید. الگوهایی را دنبال کنید که تیپ شما را در حل مشکلات آشکار می ‌کنند یا شما را به حل آن نزدیک‌تر می کنند.

 • مشتریان‌ تان را بشناسید.

شروع کنید به لیست کردن انواع مختلفی از مشتریان که از مشکلی که شما می ‌توانید حل کنید، رنج می ‌برند. پس از آن، شما می ‌توانید یک تصویر از مشتریان ‌تان بسازید. آن‌ ها را با توجه به محل ‌شان و بخش ‌بندی‌ های بازار دسته ‌بندی کنید.

 • چه کسانی از پیشنهاد شما ارزش بدست خواهند آورد؟

از خود بپرسید: این مشکلات برای چه کسانی سخت ‌ترین موقعیت‌ ها را به وجود آورده است؟ با نپرداختن به این مسائل بیشترین ضرر را چه کسانی می ‌بینند؟ به دنبال پاسخ سوال‌ های بالا باشید، فرض این که اغلب افراد به محصول یا خدمت ما نیاز دارند، ساده است. اما به جای فکر کردن در مورد این فرضیات، به گروه‌ هایی از مشتریان بالقوه برای دریافت تصویر واقعی ‌تری از مخاطب خود دسترسی پیدا کنید و جنبه‌ های مختلفی مانند تحولات عاطفی، استرس، شهرت و هزینه‌ ها هنگام اجرای راه‌ حل خود را در نظر داشته باشید.

 • به کسب‌ وکار خود توجه کنید.

یکی از راه‌ های تصمیم‌ گیری در مورد بازار این است که به کسب‌ وکار و شرکت خود فکر کنید. آیا شما تجربه و تخصص خاصی دارید؟ به عنوان مثال آیا شما تجربه‌ ی کار در بازارهای خاصی را دارید، مثل کار با وکلا؟ آیا شما از یک منطقه‌ ی جغرافیایی خاص دانش منحصر به ‌فردی دارید؟ آیا با انواع خاصی از مردم رابطه‌ ی بهتری دارید؟ تمام این عوامل به شما کمک خواهند کرد تا یک پیشنهاد خاص و جذاب ارائه کنید.

باید توجه داشت که بخش بندی های بازار امری است نسبی با پاسخ های متفاوت، نباید انتظار داشت که تمام مشتریانی که در یک بخش از بازار در نظر گرفته شده اند از رفتار مورد نظر ما پیروی کنند، و یا دیگر بخش های بازار با این بخش اشتراکی نداشته باشند. با این حال شناخت بازار و هدف گذاری دقیق برای معرفی محصول باعث افزایش بهره وری در تبلیغات و بازاریابی می گردد.

دیدگاه ها بسته شده است