اخبار شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانیبرگزاری کارگاه های نوآوری باز و طراحی خدمت با همکاری بخش ارتباط با صنعت دانشگاه بولونیا ایتالیا


حسن زادمهر، مدیرعامل شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی، در زمینه دلایل و ضرورت های برگزاری این کارگاه ها گفت: هدف کلی کارگاه ها آشنایی با چارچوب فرایندی و انتقال دانش این متدولوژی و تمرین بکارگیری آن در حوزه خدمات مالی و بانکی بود. توسعه‌ نوآورانه‌ تکنولوژی‌ها و محصولات جدید، مستلزم دانش عملی ویژه و زمان کافی برای ایجاد یک رابطه‌ نزدیک با مشتری، دانشگاه‌ها، رقبا، شرکا و مشاور‌ه مدیریتی و فنی است تا پروژه‌های نوآورانه به‌خوبی و با دقت پیش بروند.
موفقیت در نوآوری شامل خلاقیت، سرعت و دانش تخصصی می‌شود و دیگر سازمان ها نمی‌توانند به‌تنهایی و به کمک واحد‌های تحقیق و توسعه، از پس مخارج نوآوری برآیند. درنتیجه لازم است فرایند نوآوری باز باشد تا سازمان هایی مانند بانک ملت قادر باشند از افراد خلاق، متخصص و بااستعدادی که در بیرون از سازمان قرار دارند، استفاده کنند و از ایده‌ها، تکنولوژی‌ها و مهارت‌های آن‌ها بهره ببرند.
از روش های دستیابی به ایده ها و نوآوری جدید برگزاری کارگاه‌هایی با مشتریان، متخصصان و کاربران پیشرو است که به توسعه محصولات جدید کمک می‌کنند. شرکت ما طی سنوات گذشته گام های بلندی در توسعه کسب و کارهای فناورانه نوپا با محوریت تکنولوژی های نسل چهارم صنعت نظیر داده های عظیم، بلاک چین، هوش مصنوعی و روباتیک برداشته و محصولات و خدمات متعددی را به بانک ملت ارائه نموده است. ما در این کارگاه ها به دنبال تمرین بکارگیری متدولوژی ارائه شده در خدمات مالی بودیم.
زادمهر در زمینه جزئیات این کارگاه ها افزود، برای نخستین بار بود که کارگاه هایی متشکل از تیم هایی از ادارات کل مختلف و گروه های کسب و کار بانک ملت و پرسنل صنایع یاس از بخش های مختلف با هدف همفکری و انجام کار گروهی دور هم جمع شده و فارغ از روابط مرسوم برای رسیدن به راهکارهای عملی تلاش کردند.
ماهیت خدمات تماما مربوط به تجربه است، به عبارتی انسان محور، خلاقانه و کل نگر است و در یک اکوسیستم برنامه ریزی و سازماندهی می شود، بنابراین کارگاه‌هایی که با مشتریان برگزار می‌شوند، باید به‌طور مرتب در دستور کار قرار گیرند تا نیازهای بازار و مشتریان به‌درستی فهمیده و نوآوری تحریک شود. وارد کردن مشتری‌ در فرایند نوآوری و طراحی خدمت تاثیر بسیار زیادی در نرخ موفقیت نوآوری‌ها می‌گذارد. با توجه به قدرت و نقش مشتری‌، لازم است که موارد خاصی به آن‌ها اختصاص داده شود. بانک ملت به‌عنوان کاربر آینده نوآوری و خدمت تصمیم‌ می‌گیرد آن را خریداری کند یا خیر و به این ترتیب روی موفقیت محصول تاثیر می‌گذارد. در نتیجه در نظر گرفتن نیازها، خواسته‌ها و گرایش‌های مشتری، عامل بسیار مهمی در فرایند نوآوری باز و طراحی خدمت است. بیش از سه‌چهارم از نتایج نوآوری‌ها، درنتیجه‌ ترکیب دانشی که پیش از این وجود داشته است، به‌دست می‌آید. با مرتبط کردن دانش و فعالیت‌های مربوط به مدل‌های کسب‌وکار، تکنولوژی‌ها و فرایند‌های مربوط به صنعت می‌توان نوآوری‌های تازه‌ای در خدمات ایجاد کرد.
مدیرعامل شرکت مهندسی صنایع یاس ارغوانی در مورد برخی از موضوعات محوری این کارگاه های تخصصی گفت: در این کارگاه ها پس از تشریح تصویر کلی چارچوب، چالش هایی برای تمرین و پیمودن فرایند توسط تیم ها برگزیده شد و در نهایت راهکارها با حضور جناب اقای خوارزمی معاون مدیرعامل بانک ملت، جناب آقای لیلازی معاونت راهبرد فناوری گروه بهسازان فردا، جناب آقای شالباف معاونت کسب و کار گروه بهسازان فردا و دیگر مدیران ارائه گردید.
لازم به ذکر است این کارگاه¬های دو و نیم روزه توسط سرکار خانم الهه رجبیانی دانش آموخته طراحی سیستم های محصول- خدمت از دانشگاه پلی تکنیک میلان از 3-7 شهریور ماه 98 در مرکز نوآوری گروه فن آوران هوشمند بهسازان فردا(پلی وینو) برگزار گردید.